Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Şimdi yeniden hayat veriyorum ona. d.o.T. herkes için var

Herzaman beni heyecanlandıran projeler vardır hayatımda.. şimdi cam ocağı vakfı için tasarımcı ve sanatçılar ile bir workshop var… En heyecanlısı yeni bir zincir cafe konsepti ve mekân tasarımı… yaratıcı sektörlerdeki firmalara tasarım ve iletişim danışmanlığı…sanırım kış aylarında bir iki tasarım ürünüm çıkacak, eylül de bahçeşehir üniversitesinde başlayacak furniture design dersim… sanatçı ve tasarımcı dostlarımın yeni işleri/ hayalleri… vb.

Kim? Özlem Yalım

Ne? Sıradan bir insan

Ne yapar? Mekan tasarlar, ürün tasarlar, sergi açar, tasarım etkinlikleri düzenler, konsept yaratır, proje yönetir, ürün ve üretim danışmanlığı yapar, mobilya dersi verir. Ayrıca okur, yazar, dinler, çizer, hayal eder, konuşur.

Nerede? Sokakta, nette.

Nasıl? 24 saat çalışarak, öğrenerek.

Özlem Yalım Kim ki?

1972 Ankara doğumlu. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden lisans derecesine sahip. Yedi yıl süre ile kurucu ortağı olduğu tasarım ve mimarlık firmasında, çok sayıda mobilya ve mekân tasarımı projelerine imza attı; mağazacılık yaptı. 2001 yılından bu yana İstanbul da yaşıyor. 2001–2004 arasında çeşitli şirketlerde, tasarım ve proje direktörlüğü yaptıktan sonra ( terminal, adressistanbul ) 2004 yılının sonlarında serbest olarak çalışmaya geri döndü ve tasarım projeleri danışmanlığı alanında çalışmalarını sürdürmeye başladı. Beraberinde yürüttüğü mekân tasarımı çalışmalarının yanı sıra gerçekleştirdiği mobilya ve aydınlatma tasarımları yurtdışında, Prag – Art and Interior exhibition, New York – ICFF etkinliklerinde sergilendi. Yurt içinde ve yurt dışında yer alan belli başlı tasarım etkinlik ve projelerinin içerisinde rol alan Yalım ( frankfurt design from east to west sergisi, marketingist etkilikleri, İMMİB – İTO – AYSAD vb tasarım yarışmaları, NTV – Turk Mucit, seminerler vb.) 2005 yılının başında Türk tasarımcıların yurtdışı tanıtım ve pazar olanaklarını desteklemek amacı ile “d.o.T.designers of Turkey” isimli bir organizasyon kurdu. Bu çerçevede Türk tasarımının ve tasarımcılarının tanıtımı ve ticari potansiyeline yönelik olarak sektöre katılmasına çalışan tasarımcı, son yıllarda çeşitli tasarım etkinliklerinin ( fesorient, objekült. aquagalata, trendshow) fikir ,konsept gelişimi, proje yönetimi ve uygulamaları konularında çalışmalarını yoğunlaştırdı . Pek çok tasarımcı ve kuruluşa tasarım, ürün ve üretim danışmanlığı hizmeti verirken, çalışmalarını kurumsal ortamda deam ettirmek adına 2008 yılının Ocak ayında Koleksiyon Mobilya’da tasarım direktörü olarak tam zamanlı çalışmaya başladı. Firma için tasarım, marka ve iletişim direktörlüğü görevlerini yürüttü. Haziran 2009 itibarı ile firmadan ayrılan tasarımcı, tekrar kurumsal yapılar için tasarım yöneticiliği hizmeti vermekte; mekan, konsept, mobilya ve ürün tasarımı projelerine devam etmekte.

15 yıla yakın bir süredir üyesi olduğu meslek kuruluşu olan ETMK’nın (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) 2004 – 2006 yılları arasında İstanbul şubesi başkan yardımcılığı görevini yürüttü ve bu çerçevede pek çok sektörel girişimin öncüsü oldu. Yalım, kariyeri süresince özellikle tasarım yönetimi alanında uzmanlaşmıştır. Tasarım etkinlikleri alanında orijinal konseptler ve tescilli markalar yaratarak yönetmiştir. Ağırlıklı olarak mobilya, aydınlatma ve aksesuar konularında ürün tasarımları bulunan Yalım, 10 yaşındaki Lal Şekercioğlu’nun annesi.

Tasarımla ilk olarak ne zaman ve nasıl tanıştı?

1979, İTÜ Taşkışla binasında ve bahçesinde.. mimarlik öğrencisi ablasının jurilerinde, evinde, kitaplarında, dergilerinde.

Tarzını nasıl tanımlamaktadır?

Tarzlara inanmaz; hayata inanır; hayat değişir, gelişir; tarzlar da.

En üretken olduğu anlar ve yerler neresidir?

Durduğu anlarda.. herhangibir yerde.. yeterki dursun bir an için.

d.o.T. designers of Turkey nedir? Neden vardır?

Türk tasarımına katkıda bulunsun, türk tasarımını, tasarımcısını tanıtsın, canlandırsın, sektörleşmesinde tuz biber olsun diye kuruldu.. sonra ihmal ettim…ara verdim.. şimdi yeniden hayat veriyorum ona. d.o.T. herkes için var.. tasarlayan, üreten, düşünen.

Peki, Türkler mucit midir, tasarımcı mı?

Hiçbirşeyiz….sadece göçebeyiz…. düşüncelerimiz de, ilkelerimiz de sürekli göç ediyor. oysa tasarım veya icat için sebat gerekir, azim, çalışmak, araştırmak ve tutarlı olmak gerekir. Türkler tümünden çok uzakta bir yaşam sürdürüyor, günü kurtarıyor.

Türkiye’de gerçekleştiremeyeceğinden emin olduğu bir projesi var mıdır?

Elbette, çok sayıda.

Sadece kendi için tasarladığı ürünler var mıdır? Neler? Neden?

Şu ana kadar hemen hemen hiç bir tasarımımı ürettirmediğim için sanırım hepsi benim için! eşyalar… objeler.. mobilyalar… neden? çünkü henüz yeri yok, zamanı değil…Zamanı gelince yavaş yavaş.

Yakın gelecekte onu heyecanlandıran projeler var mıdır?

Herzaman beni heyecanlandıran projeler vardır hayatımda.. şimdi cam ocağı vakfı için tasarımcı ve sanatçılar ile bir workshop var… En heyecanlısı yeni bir zincir cafe konsepti ve mekân tasarımı… yaratıcı sektörlerdeki firmalara tasarım ve iletişim danışmanlığı…sanırım kış aylarında bir iki tasarım ürünüm çıkacak, eylül de bahçeşehir üniversitesinde başlayacak furniture design dersim… sanatçı ve tasarımcı dostlarımın yeni işleri/ hayalleri… vb.

Son olarak?
Son yok. Yürüyorum.

www.ozlemyalimdesign.com

KAYNAK

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş