Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sanat, hayatımda özel bir yer ayırmam gerekmeyecek kadar doğal…

10 parmağında 10 marifet!! Dedik ya işte görsel tasarımın her alanında hatta işitsel tasarımın tarifi olmayan alanlarında da mutelif parçalar üretirim. (bkz. ‘vahşikankan’ / http://www.myspace.com/vahshikhankan) Herkes gibi ben de şahsıma münhasır çalışmalar yürütürüm.. bağımsız projeler, bağımlı projeler. Hele bir de şiirler yazarım (bkz. ‘Progressive Ninni Şiir Kitabı), ‘Türkiyenin Beat Şairleri’ne seçtiler beni. Öyle bir antoloji çıkacakmış, ben de duydum inanamadım.

Kim? Sinem Akat

Ne? Şimdilerde Sanat Yönetmeni

Ne Yapar? “Yaparmısın” diye sorulan herşeyi yapar.

Nerede? Kamerası, fotoğraf makinesi, defteri, kalemleri ve laptopu olan heryerde.

Nasıl? Emprovize kısmet.

Sinem Akat kim ki?

Kim ki derken -formasyonel bilgiler geçerlilik teşkil etmez.. Bilkent’te, yapıp ettiklerimle tamamen alakasız bir bölümün güller açan dalından mezun oldum. Olurken eşzamanlı Güzel Sanat’lara misafir öğrenci, yabancı öğrenci, yalancı öğrenci de oldum. Bilumum harici katılım ve gayret nihayetinde Ankara’da grafik tasarım yaparak ve dinlediğim müziklere kameramla bişiyler çekerek oluşturduğum portfolyomla kendimi İstanbul’a attım. İstanbul’da bir tv kanalında müzik & sinema programı yaptım. Sonra o tv kanalının radyosunda müzik programları yaptım.. Sonra müzik yazıları yazdım müzik dergisinde. Röportajlar yaptım, gitmediğim konser kalmadı, yorulmadığım an. 2.5 sene önce daha sakin bir yaşam için paçaları sıvayıp Ankara’ya taşındım. Şimdi gerektikçe İstanbul’da gerekmedikçe evinde yaşayan, yaşadığı yeri seven, huzurlu bahtiyar kimseyim..

Hayatında Tasarım ve Sanat’ın yeri nedir?

Hayatımda Tasarım ve Sanatın yeri yok ya da şöyle geveleyim;

Hayatımda, tasarım ve sanatın ağır, uzun çalışmalar gerektirse bile kendiliğinden oluveren özünden uzak, kokteyl mesaili sevimli çetelerin hayatındakinden farklı olarak çok havalı bir yeri yok. Sanat ya da tasarım kendini ifade biçimi olarak, hesaplar kitaplar, bir takım üst şuurlar olmaksızın hayatımda. Hayatımda özel bir yer ayırmam gerekmeyecek kadar doğal.

Algıladığım sonra sorguladığım şeyleri kendi özelimde biçimlendirirken sanat, bunu kullanılabilir halde sunarken tasarım yapmış olurum ve bunu aslında herkesin bir şekilde yapıyor olduğunu bilirim.

Hayatımızı tasarım’lamak sürecinde olduğu gibi doğaçlama takılalım isterim.

Lokal Kreatif Büro neyi olur? Kimlere hizmet vermektedir?

Yakın bir akraba.
Lokalburo, adı üstünde daha çok lokal kimselere hizmet verir. Etrafına faydalı olabilmeyi sever, lokal rock gruplarına klip çekmek ister yada lokal firmalara görsel birtakım hizmetler.. Bu alanlarda evden çalışan kimseleri ismi altında toplamayı hedeflemiş iddiasız bir oluşumdur.

BUM projesi hakkında neler söylemek ister?

BUM, İstanbul’dan Ankaraya döndüğümde dinlediğim, dinlettiğim müzikleri buradaki insanlarla paylaşma isteği ile akla gelmiş olan yeteri motivasyonu sağlayamadığım için düzenle devam edemediğim bir proje. İstanbul’da radyoda yada faklı mekanlarda çalarken de aynı saçma telaş ve istek vardı; ‘Sadece Joy Division yada Sonic Youth yada Velvet Underground yada Cul de Sac bilmeyin.. bakın bir de o müziğin daha az bilinen bir icrası var, kimse bilmiyor.. ama adamlar müzik yapmış hem de ne müzik.. Bunu da dinleyin’ … telaşı.
2-3 sene önce Ankara’da yaparım diye heveslendiğim BUM da, flyerı çaldığım playlistin iz takip listesi şeklinde hatta kısa bilgiler de içerecek şekilde tasarladığım DJ geceleriydi. Bunları birsüre sonra farklı konseptlerde geliştirmeyi düşünmüştüm. Lokal partiler olacaktı vs. vs. Ama, büyüyüp de benim gibi Ankara’dan göçen ilgili kitle yüzünden bu projeyi belli aralıklarla gene İstanbul’da yapmamın daha uygun olabileceğini düşünmeye başladım.
Şimdilik düzenli olmasa da web sayfama birkaç parça koyarak devam ediyorum.

Çalışmalarını takip eden kitleyi nasıl tanımlar?

Çalışmalar evvela ikiye ayrılır. Çok ehemmiyet vermediğim ama maalesef görücüye çıkması gerekli daha maddesel getirili kısım ki bunlara tasarım özelinde bakınca özel bir kitle tarafından takip edilmesi zaten gerekmiyor. Daha önemli ve duygusal işlerimi ise (video, foto, çizim, şiir) farklı, renkli, neşeli ama naif insanlar takip eder denebilir..
Bir de devamlı sulansa da zamanı gelmeden yeşermeyen ve görücüye değil pencere önüne çıkmayan kısım var ki ben bile takip edemem.

Bu sıra aklından neler geçer? Yeni projeler var mı?

Akıldan neler geçmez. Her günümüz yeni bir proje..
İlla somut olcaksa geçen hafta bir tv program taslağı üstünde çalışıyordum. Bugün ilkokul çocuklarına interaktif animasyonlar hazırlamamızı gerektiren bir projeyle ilgileniyorum. Kafayı meşgul eden nefis bir de tşört projesi var. Asıl devamlı fotoğraf çekmek istiyorum. Bunlardan vakit kalınca doğurucam, 6 aylık hamileyim… ha bir de başladığım ama yarım kalan 2. şiir kitabıyla uğraşmam lazım.. Bilumum dünyevi uğraş içerisindeki asıl projemse, aşk.

www.sinemakat.com
www.lokalburo.com

KAYNAK

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş