Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

RYD Reklam Yaratıcıları Derneği

1989 Yılında kurulan Reklam Yazarları Derneği Yaşar Egemen Berköz, Batu İşmen, Vural Sözer, İsmail Güven Turan, Oğuzhan Akay, Raşit Çavaş, Işıl Işın, Doğan Yarıcı, 1989-1991 yılları arasında RYD’nin ilk yönetim kurulunda Figen İsbir’in kurucu başkanlığında görev aldılar.

1989… Güven Turan Başkanlığındaki Yönetim göreve başladı

1990… Figen İsbir Başkanlığındaki Yönetim Kurulu Çalışmalarına Başladı

1992… Oğuzhan Akay Başkanlığında Yönetim Kurulu Göreve Başladı

1993…Beyin Fırtınası Esmeye Başladı

Sektördeki yaratıcıları bir araya getiren Beyin Fırtınası, 1993 yılında başladı. Reklam sektörünün tek profesyonel performans yarışması olan Beyin Fırtınası´nda, “Aids”, “Hoşgörü”, “Sokak Çocukları”, “Türkçeyi Doğru Kullanalım”, “Basın Özgürlüğü”, “Trafik Sorunu” ve “Gazete Okuyalım” gibi sosyal konular ele alındı. Konuların seçimindeki özen ve yarışma sonrası kazanan çalışmanın mecralarda yer alması, yarışmaya olan ilgiyi her yıl daha da artırmaya devam etti.

1994… İbrahim Akar Başkanlığındaki Yönetim Kurulu Göreve Başladı

1995…Copy Club Söyleşileri Başladı

1995 yılında, RYD´nin düzenlemeye başladığı Copy Club Söyleşileri, sektördeki bir çok yaratıcıyı bir araya getirdi. Söyleşilere dinleyicilerin de aktif katılımıyla atölye çalışmalarına dönüşen Copy Club Söyleşileri, sektörün ilgi odağı haline geldi.

1996… Faruk Sipahi Başkanlığındaki Yönetim Kurulu Göreve Başladı

1996… Faruk Sipahi Görevinden Ayrıldı, Yönetim Kurulu Çalışmalarına Devam etti

1998… Kağan İşmen Başkanlığındaki Yönetim Kurulu Göreve Başladı

1998…Copy Break Başladı

Yayın sponsoru olarak Marketing Türkiye´nin katılımıyla, 1998 yılında iletişim sektöründe aylık bir yarışma olan Copy Break doğdu. Her ay Marketing Türkiye´de yayınlanan brif doğrultusunda, reklam yazarı ve reklam sanat yönetmeninden oluşan ekiplerin hazırladığı ilanlar değerlendirildi. Yarışmada dereceye giren işler, Marketing Türkiye´de yayınlandı. Reklam Yaratıcılarının günlük iş ortamında, biraz nefes almalarını ve özgürce üretebilmelerini sağlayan bir yarışma olan Copy Break, aynı zamanda bugün, sektörün önde gelen bir çok yaratıcısının da sektöre kazandırılmasını sağladı.

1998…Reklam Terimleri ve Kavramları Sözlüğü Hazırlandı

Gerek Türk reklam sektörü ve gerekse tüm ilgili kişi ve kurumlar için önemli bir çalışma olan Reklam Terimleri ve Kavramları Sözlüğü, RYD üyesi Tanses Gülsoy tarafından 1998 yılında hazırlandı ve Adam Yayınları tarafından basıldı.

1999… www.ryd.org.tr Yayında

Üyelerine ve tüm sektöre daha aktif bir şekilde ulaşmak amacıyla 1999´da, yeni bir mecrayı da kullanmaya başlayan RYD, www.ryd.org.tr adresinde kurumsal internet sitesini kurdu.

2000…Kemal Sezer Başkanlığında Yeni Yönetim Göreve Başladı

Yapılan olağan genel kurulda 2000-2002 yılları arasında görev yapmak üzere; Kemal Sezer başkanlığında Bülent Fidan, Ergin Köylüceli, Engin Şenuysal, Hakan Kurnaz, Yeşim Can, Yelda Karataş, Kaan Ertüz, Cahit Işık, Gülin Çelikal Kaymaz yönetime girdiler.

2001…Reklam Yazarlığı Eğitimleri Başladı

Sektöre katılmak isteyen genç yaratıcılara, doğru bir yön verebilmek için 2001 yılında Reklam Yazarlığı Eğitimi, RYD ve RV tarafından başlatıldı.

2001…RYD, ‘Reklam Yaratıcıları Derneği’ olarak Yeniden Yapılandı

2001 yılında Reklam Yazarları Derneği´nde yeni bir dönem başladı. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı´nda alınan kararla, RYD´nin üyelik ve amaç kapsamı genişletildi. Toplantı sonrasında RYD´ye, reklam yazarlarının yanı sıra reklam sanat yönetmenleri, reklam grafikerleri ve reklam yaratım yönetmenleri de üye olmaya başladı. Bu yapısal değişiklik, dünyada hızla yayılan “reklam adamı” düşüncesinden doğdu. Yeni yapı, Advertising Age dergisi tarafından da olumlu bulundu ve tüm dünyada bir ilk olarak duyuruldu.

2001…Türkçe’ye Katkı Çalışmaları Başlatıldı

RYD, Türkçe´nin doğru kullanımına yönelik olarak bir çok etkinlik yapmaya devam etti. Bir çok televizyon kanalında, radyo istasyonunda, değişik gazete ve dergilerde sektör adına konuşma görevini üstlendi. Kitap fuarları başta olmak üzere, bir çok etkinlikte Türkçe üzerine düzenlenen konferans ve panelde sektörü temsil etti. 2001 yılında Dil Derneği ile Yazım Kılavuzu´nun basımını gerçekleştirdi. Yine aynı yıl, Dil Bayramı´nda Dil Derneği tarafından Türkçe´ye yaptığı katkılarından ötürü Dil Derneği Onur Ödülü´ne layık bulundu.

2001…Ankara Temsilciliğimiz Açıldı

RYD, İstanbul dışındaki diğer reklam yaratıcılarına da ulaşmak amacıyla, 2001 yılında ilk olarak Ankara Temsilciliğini açtı. Çiğdem Tavkul, RYD Ankara Temsilcisi olarak göreve başladı.

2001…Reklam Portalı www.reklamarasi.net Yayına Başladı

RYD, sektöre her anlamda geniş bir kaynak sunmak amacıyla yeni bir proje başlattı. “reklamarası.net : Türkiye´nin reklam günlüğü” projesi, giderek büyüdü ve bugün, www.reklamarasi.net adresi sektörün en önemli referans sitesi olarak kabul edilmeye başlandı.

2002…Metin Karaşahin Başkanlığında Yeni Yönetim Göreve Başladı

Yapılan olağan genel kurulda 2002-2004 yılları arasında görev yapmak üzere; Metin Karaşahin başkanlığında Bülent Fidan, İsmail Bölükbaşı, Demir Karpat Polat, Hülya Çamurdan İyisoy, Murat Karslıoğlu, Tayfun Kısacık, Çağlar Gözüaçık, Yeşim Can, Tolga Hancı, Volkan Hoşcan, Ergin Gedik, Esra Birinci, Cahit Işık

2002…RYD Taşındı ve Eğitim Çalışmalarına Hız Verildi

2002 yılında, İletişim Sanatları Akademisi ile sektörel eğitim ve kurumsal işbirliğine giden RYD, eğitim konusundaki çalışmalarını hızlandırdı. İletişim Sanatları Akademisi ile yapılan uzun süreli işbirliği anlaşması çerçevesinde, Türkiye´nin ilk ve tek “Reklam Kütüphanesi” ve “Reklam Arşivi” kurma hazırlıklarına başlandı. RYD bu anlaşma ile geniş katılımlı atölye çalışmalarını ve Copy Club Söyleşilerini düzenleme olanağına kavuştu.

2003…Reklamarası 1 partisi reklam sektörünü bir araya getirdi.

Yaza merhaba demek ve tüm dostlarımızla yeni mekanımızda ağırlamak istedik, Mercek PR ve diğer sponsorlarımızla birlikte onlara hoşgeldin dedik.

2003…Martin Lindstorm İstanbul´da

Marka gurusu Martin Lindstorm CSA ve RYD´nin davetlisi olarak İstanbul´daydı. Mövenpick Otel´de yapılan konferans ve workshopta tüm reklam sektörü bir araya geldi.

2003… Copy Break´te yeni soluk

Ersin Salman´ın jüri başkanlığını yaptığı ve her yarışmada yeni bir sivil tolum kuruluşunun reklam veren olduğu yeni dönem Copy Break´e, yarışmacılar rumuzlarıyla ve sanal ortam üzerinden katılmaya başladılar. Ödül havuzu sisteminin yapılandırılmasıyla birlikte kazanan çalışma sahipleri her yarışma sonunda ödüllendirildi.

2004… Copy Break Finali…

Yeni dönem Copy Break´te 50 yarışma sonrasında yapılan final yarışmasını İlhami Duman ve Alpay Gümrükçü kazandı ve Cannes´a gitme hakkına sahip oldular.

2004…Vur Patlasın Çal Oynasın/Reklamarası 2

Mayıs ayı sonunda artık gelenekselleşmeye başlayan Reklamarası partilerinin 2.sini yaptık. Yine dostlarımızla İletişim Sanatları Akademisi´nde buluştuk, Cannes yolcularımızı uğurladık.

2004… Bülent Fidan Başkanlığındaki Yönetim Kurulu Göreve Başladı

2004… RYD Atölyeleri Başladı.

2004… RYD Beyoğlu’nda kendine ait yeni yerine taşındı.

2005… RYD Ajandası yayınlandı.

2005… Fikir Kitaplığı doğdu.

2005… RYD, reklam sektörü tarihindeki en uzun soluklu sosyal bir kampanyaya başladı /Dilinizden Utanmayın! Türkçe Kullanın…

2005… RYD sergilerine başladı.

2005… RYD, London International Advertising Awards (LIA) Türkiye Kurumsal Temsilcisi oldu.

2005… www.reklamarasi.net, verdiği mola sonrasında sektörle yeniden bir araya geldi.

2005… RYD, reklam sektörünü temsilen Dil Bayramı’nda yer aldı.

2005… RYD Hürriyet İK sponsorluğunda “Dilinizden Utanmayın” Türkçe kampanyasını başlattı. İki yıl boyunca kesintisiz olarak sürecek olan kampanyada 200’den fazla Türkiye’nin ünlü isimleri kampanyada dillerinden utanmadıklarını göstermek için dillerini çıkardılar.

2006… Bülent Fidan tekrar RYD Başkanı seçildi…

2006… “Dilinizden Utanmayın” kampanyası üzerine pek çok kurum adını Türkçeleştirdi.

2007… RYD, “Dilinizden Utanmayın” Türkçe kampanyası ile Türkiye’nin en önemli ödüllerinden biri olar Karaman Türk Dili Ödülü’ne layık görüldü.

2008… RYD, Beslenme Saati Kitapları ve Fikir Kitaplığı yayın markalarını yarattı. Bu tarihten itibaren Türk reklam sektörüne çok önemli kitaplar kazandırıldı. Güven Borça, Fatoş Karahasan, Ferruh Uztuğ, Hakan Ömer Gider, Bülent Fidan, Onur Yanık, Ersel Serdarlı, Can Bilgili, Nesrin Tan Akbulut, Erol Batislam, Adnan Algın’ın eserleri basıldı.

2008… Marketingist Fuarı’nda “Pazarlamada Neden Sonuç Sergisi” RYD tarafından gerçekleştirildi.

2008… Bülent Fidan RYD Başkanlığına devam etti.

2009… RYD Medyasoft ile ortak eğitimlere imza attı.

2009… RYD, Cumartesi 3-5 Etkinliklerini başlattı. Her Cumartesi saat 3 ve 5 arasında tüm sektöre yönelik seminerler, imza günleri, sergiler, konserler RYD çatısı altında birleşti.

2009… Marketingist Fuarı’nda “Pazarlamada Neden Sonuç Sergisi 2” gerçekleştirildi.

2010… RYD’nin yeni Türkçe kampanyası başladı. “Dilin Kemiği yok, Kuralı Var” kampanyası ile Türkçe kuralları, karikatüristlerin çizgileriyle birleşti. 

Resmi internet adresine buradan ulaşabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş