Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Minimal çizgilerden ilham alır, onları kurgular, evirir, çevirir…

Yaratıcılıktan uzak, kurumsallıkta boğulan işlerle ilgilenirken dahi tilkiler geziniyor etrafında. Aldığı eğitimi; font-render-zeka ile çarpıyor. Evinin her noktası çizimini bekleyen fikirlerin yer aldığı post-it lerle dolu. Sonuç olarak şüphesiz kaynağı “post-it”.

Kim? Cansu Cender

Ne? Grafik Tasarımcı

Ne Zaman? O zaman

Nerede? İzmir – Ankara

Nasıl? Güvenmeyen

Cansu Cender kim ki?

1986’da doğdu. Güzel Sanatlar Lisesi eğitimi sonrası Gazi Üniversitesi Resim-iş dalının yanında üç sene Grafik bölümü eğitimi aldı. Mezuniyeti sonrası ilk seneyi sadece “insanlar neler yapıyor” la geçirdi. Diğer, yani şu an bulunduğumuz sene ise işe koyuldu ve grafik tasarım, endüstriyel tasarım gibi farklı disiplinlerle keyifle ilgilendi.

Tasarımlarını yaparken nelerden ilham alıyor?

Minimal çizgilerden ilham alır. Onları kurgular, evirir, çevirir vs. Müşterileri arasında genellikle yabancı kaynaklı olanlar var. Türkiye’de tasarıma verilen değeri nasıl değerlendiriyor? Tasarım konusunda, uzman olanı karıştırır nitelikte direktifler veriyor Türkiye’deki müşteriler. Verilen bir değer varsa, sanıyorum ki henüz yeterli değil.

The Angry Handbag ve Umbrella, the Guide’ın ortaya çıkış öyküsü nedir?

“Bunu ben de düşünmüştüm” dedirten taraf olmayı istedi ve sıkça kullanılan formlardan başladı işe. Estetik görünümüyle dikkati çeken şemsiyeyi seçti proje başlangıcı olarak. Fonksiyonelliğini dikkate alarak fikir üretimine başladı. Kullanıldığı zamanlar ve insanlara ne şekilde yardımcı olabilir düşüncesiyle alt başlıklar oluşturdu. Yağmurlu havalarda kullanılmasıyla ilgili kısım, dikkat çekici olan fikri desteklemeli ki kıvama gelsin. İzmir metroda fotoğraf çekimleri yaparken, yol güzergahını gösteren şeritin de fotoğrafını çekti ve sonrasında flashback. Proje eksiğini bulmuş oldu.

The Angry Handbag; şemsiyeye kıyasla oldukça spontane ortaya çıkan fakat uygulamasında biraz sıkıntı yaşadığı bir çalışma. Arkadaşının kolundaki çantaya bakarak, çanta tasarımı yapmalıyım dedikten 5 dakika sonra çevresine sunumunu yaptığı, eğlenceli bir proje. Bu kez fonksiyonellik bir tarafa, işin içerisine başka şeyler ekleme taraftarıydı. Kapkacı sevimli hale getirerek çantayla birleştirmekti hedefi.

Umbrella, the Guide için olumlu binlercesinin yanında “yağmur yağarken ıslanmadan şemsiyenin üzerindeki haritaya bakmak çok zor, harita iç tarafta olsa daha iyi olurdu” gibi yorumlar yapılıyor. Bunu zaten düşünmüş müydü yoksa haritanın dışarıda olmasının özel bir sebebi mi var?

Tasarım, şemsiyenin hem iç hem de dış kısmında yer alıyor. İç kısmında yer aldığı görselde, şemsiyeye ait metallerin çirkin görünüşü, sunumda yer almamasına sebep oldu. Mutlaka olmalıydı. Bir nevi sunum hatası diyebiliriz.

Ürünlerin satışlarını nasıl yapıyor?

Ürünlerin satışı genelde ürünlere yatırım yapmak isteyen firmaların talepleri doğrultusunda gerçekleşiyor.

http://www.behance.net/Cendercansu

KAYNAK

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş