Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi; Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci, Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882’de Sanayi-i Nefise Mektebi adıyla kuruldu ve 2 Mart 1883’de öğretime başladı. Ülkemizin ilk sanat ve mimarlık yüksek okulu olan Kurum, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi adını aldı ve böylece ülkemizde Akademi ünvanını alan ilk yükseköğretim kurumu oldu. Güzel Sanatlar Akademisi, 1969’da 1172 sayılı Devlet Güzel Sanatlar Akademileri Kanunu’nun kabul edilmesiyle birlikte bilimsel özerkliğe kavuştu. Kurum, 4.11.1981’de kabul edilen 2547 sayılı Kanun ve 20 Temmuz 1982’de çıkarılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile üniversiteye dönüşerek Mimar Sinan Üniversitesi adını aldı.

BÖLÜMLER
Fotoğraf Bölümü
Bilimin yardimiyla teknolojinin ürettigi “yararli” ve “kullanisli” araç ve gereci üretmek yerine ithal etmeyi tercih eden ülkemizde, fotografin topluma ve sanata dönük islevini yerine getirebilmesi için gerekli ön kosullardan en önemlisi olan egitimin kurumsallasmasi, sayisiz ilklere imzasini atmis Mimar Sinan Üniversitesi’nin bir ürünüdür.

Fotografin 15. yüzyilda baslayan teknolojiye dönük serüveni, bir kulvarda gelisimini sayisal teknoloji düzeyine ulastirirken; diger kulvarda görsel iletisim sistemi içinde araç olarak fotografin kullanim alanlarinin yogunluk kazanmasi ve bu alanlarda gösterdigi dil çesitliligi, fotograf egitimini de gerekli kilmis ve Bati’da Daguerre ile baslayan ve günümüze kadar süregelen dönemde egitim kurumlari da yerini almistir.

Ülkemizde geç kalinmis böyle bir egitimin baslatilmasindaki amaç; bir yandan sanata dönük açilimi içinde, fotografi gelisi güzellikten kurtararak okul düzeyine götürmek ve okul düzeyine götürüldügü kadariyla da teknik okul düzeyinden kurtarmak; bu baglamda yaratici gücü açiga çikartmak, sezgileri gelistirmek, ileriye dönük ve dogru bakis açisi getirecek insani yetistirmek; deneme, denetleme ve sonuçlandirma süreçlerini içeren bilimsel metodlar çerçevesinde düsünmeyi kazandirmak; diger yandan ise lisans ve lisansüstü düzeyde, bilimsel alt yapi ile donanmis meslek insanini biçimlendirmektir.

Egitim programi; bilgi, yaraticilik ve teknolojik süreç olmak üzere birbirlerini tamamlayan üç temel kavram üzerine yapilandirilan bölümümüzün, yirmi yil gibi kisa bir geçmisi olmasina ragmen; bugün için fotografin kullanildigi tüm alanlarda (reklam, moda, tanitim, basin, televizyon, egitim ve sanat) üretim yapanlarin büyük bölümünün Mimar Sinan Üniversitesi çikisli olmasi, gurur verici bir sonuçtur.

Grafik Tasarım Bölümü
Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı Grafik Tasarım Bölümü, dört yıllık lisans eğitimi veren, ayrıca lisansüstü ve sanatta yeterlik programları uygulayan bir birimdir. Uygulanan eğitim programlarında, grafik tasarımın görsel diline yaratıcı nitelikler katacak olan çalışmalara yer verilmektedir. Lisans eğitimi süresince amaç, grafik tasarım konusunda bilgi ve beceri ile donanmış, dünyanın güncel yapısıyla iletişim kurabilecek nitelikte grafik tasarımcı adayları yetiştirmektir.

Grafik tasarım eğitiminde; güzel sanatların temel bir işlev taşıması nedeniyle, eğitimin ilk iki yarıyılında grafik tasarımın ve güzel sanatların temel unsurları ve ilkeleri öğretilir. 8 yarıyıllık programın ana ekseni olan grafik tasarım dersi 3. yarıyıldan başlamak üzere her yarıyıl belirlenmiş ana konular çerçevesinde projeler üretilmesi esasına dayanır.

Geleneksel Türk Sanatları Bölümü
Beş anasanat dalından oluşan bölümümüzdeki eğitim ve öğretim ile geleneksel olandan yola çıkarak bugüne ve geleceğe yönelik gereksinimlere cevap verebilecek tasarımların yaptırılması amaçlanmaktadır. Bu tasarımlarda, özellikle taklitçilik ve tutuculuktan uzak, bireysel yaratıcılığın ön planda tutulması hedeflenir. Çalışmalar kuramsal ders ve etkinliklerle desteklenmektedir. Aynı zamanda bu anasanat dalı programlarında ülkemizdeki kültür varlıklarının konservasyonu ve restorasyonu konularında öğrencilere bilgi ve beceriler kazandırılır.

Bölüm; Geleneksel Cilt Tasarımı , Hat (Eski Yazı), Halı-Kilim-Eski Kumaş Desenleri, Tezhip ve Çini Tasarımı olmak üzere beş anasanat dalından oluşmaktadır.

Üstün teknik niteliklerinin yanı sıra özgün desen ve üslupları ile tüm dünyada haklı bir üne sahip olan geleneksel sanatlarımız, yüzyıllardan beri farklı bölge ve kültürlerin birikimiyle olgunlaşarak günümüze kadar gelmiştir.

En başarılı ve bol üretim yapıldığı dönemler incelendiğinde, Türk desen ve üslup zenginliği tasarıma verilen önemi açıkça vurgulamakta ve uygulamaların belli ilkeler içinde geliştiğini göstermektedir. Bu veriler doğrultusunda öğrencilerimize, tasarımın ilke ve yöntemleri verilerek, çağımızın gereksinimlerine uygun, özgün eserler meydana getirebilecek eğitimli, yaratıcı, nitelikli birer sanatçı adayı yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Mezunlarımız; kendi atölyelerinde, müze ve kütüphanelerde, resmi ve özel atölyelerde, arşivlerde, sivil ve dini eserlerin restorasyonunda çalışmaktadır. Ayrıca bölümümüzde yüksek lisans ve sanatta yeterlilik programları da uygulanmaktadır.

Heykel Bölümü
Heykel Bölümü’nde egitim, ögrenciye bu meslegin gerektirdigi temel bilgilenme ilkelerini aktarirken olabildigince çok seçenek içeren, bireysel yaraticiligin desteklendigi çagdas bir anlayis temelinde yürütülmektedir. Atölye çalismalari ve bu çalismalari destekleyen kuramsal dersler ve etkinliklerle amaçlanan durum, ögrencilerin okul sonrasi meslek yasami için gerekli donanimlari elde edebilmesidir. Bölümümüz kurulusundan günümüze, ülkemiz heykel sanatinin gelisimini destekleyen kurumsal ve toplumsal düzeydeki tasarimlarin öncüsü olmustur.

Ders programimizin temelini olusturan atölye çalismalari iki ana gruba ayrilmaktadir. Bunlardan ilki, birinci yildan baslayarak dördüncü yilin sonuna degin devam eden Modlaj atölyeleridir. Ikincisi ise ikinci yildan baslayarak dördüncü yilin sonuna degin devam eden Uygulama atölyeleridir.

Modlaj atölyelerindeki çalismalarda malzeme olarak kil kullanilmaktadir. Tas, Ahsap, Taki ve Maden atölyelerinden olusan Uygulama atölyelerinde çesitli malzemelerin kullanim olanaklari ögretilirken, ögrencilerin çagdas sanat tasarimciliginin ilkeleri ile karsilasmasi amaçlanir.

Heykel Bölümü ögrencilerinin sorumlu oldugu diger brans dersleri birinci sinifta Morfoloji dersi, üçüncü yilda ise Heykel ve Çevre dersidir. Heykel ve Çevre dersi insan-çevre-heykel iliskilerinin ve uzay-mekan problemlerinin estetik ve tinsel degerler göz önüne alinarak irdelendigi ve bu baglamda ögrencinin yaratici projeler gelistirmesini saglayan uygulamali bir derstir. Yine bu derslerin yanında Desen,Türkiye’de Heykel Sanatı, Küreselleşme Sanatı, Sanat Yönetimi ve Proje Geliştirme,Çin Heykeli,Heykel Tarihi gibi dersler Bölüm derslerimiz arasında yer almaktadır.

Birinci yil iki sömestr boyunca aldiklari Morfoloji dersi ögrencilere hem atölye uygulamalarinda destek olmakta, hem de ögrencilere mesleki alanda çok yönlü bir bakis açisi kazandirmayi amaçlamaktadir. Ikinci yilin basindan itibaren ögrenciler kendi seçtikleri bir Uygulama Atölyesi’ne devam ederler. Bu atölyeler: Madalyon, Takı ve Küçük Heykel, Taş, Ahsap, Maden, (Maden Döküm Tekn. Atölyesi) atölyeleridir. Üçüncü ve dördüncü yillarda Modlaj Atölyesi’nde devam eden kompozisyon ve doga etüdü çalismalari ile birlikte Uygulama Atölyeleri ögrencilere tasarimlarini, seçtikleri malzemelere geçebilme olanaklari saglamaktadir.

Bölüm programinda yer alan dersler disinda Heykel Bölümü’nde seminerler ve work-shoplar gerçeklestirilmekte, çesitli alanlarda uzmanlasmis konuk sanatçi ve konusmacilarin katkilariyla ögrencilerin ilgili alanlarinin zenginlestirilmesi amaçlanmaktadir. Çalismalarin sergilenmesi için ögrenciler sürekli tesvik edilmekte açik ve kapali sergi alanlarinda ögrenci sergileri gerçeklestirilmektedir. Heykel Bölümü’ nün çesitli belediyeler ile ortaklasa gerçeklestirdigi sempozyumlar heykel egitimine de dolayli katkilarda bulunmaktadir.

Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü
Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü, günümüz koşullarına cevap verebilecek nitelikte tiyatro, opera-bale, sinema, televizyon, reklam, gösteri,tören, karnaval, festival vb. alanlarda çalışacak sahne dekorator, kostümcüsü, hareketli boyutlu biçim tasarımcısı ve sanat yönetmenleri yetistirmeyi amaçlamaktadır. Sahne Dekoru Sanat Dalı, Sahne Kostüm Sanat Dalı, Kukla ve Gölge Oyunu Sanat Dalı’nin ortak 4 yıllık eğitim programlarının sonucunda mezun olan ögrenciler günümüz koşullarına cevap verebilecek nitelikte, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi, Belediyeye bağlı ödenekli Şehir Tiyatrolarında Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımcısı olarak görev aldıkları gibi yine özel ve devlet tiyatrolarında, sinema ve reklam sektöründe, vitrin ve fuar dekorlarında, festival, tören, milli bayramlar ve açılıslarda çevre düzenlemelerinde dekor ve kostüm tasarımcısı ve sanat yönetmeni olarak da görev yapmaktadırlar. Bölüm 3 Ana Sanat dalından oluşmaktadır.
Sahne Dekoru Sanat DalıÖgrencinin sahne dekorunun her dalında uzmanlaşmasını sağlayan bu sanat dalı eğitimin ikinci yılında baslar.

Sahne Kostüm Sanat Dalıİkinci yılda başlayan bu sanat dalı öğrencinin sahne kostümünün her törende uzmanlasmasini amaçlar.

Kukla ve Gölge Oyunu Sanat DalıBu sanat dalı, klasik kukla uygulamalarından başlayarak ögrencinin her türlü boyutlu biçimi geliştirebilmesini ve günümüzün ihtiyaçlarına cevap verebilecek çagdaş, zengin kuklalar konusunda uzmanlaşmasını saglar.

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü
Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü; Dokuma Tasarımı, Baskı Tasarımı ve Giysi Tasarımı sanat dallarından oluşmaktadır. Tekstil, hazır giyim ve moda sektörüne çağdaş, yaratıcı ve özgün tasarımlar üretebilen, modayı oluşturabilecek öncü fikirleri değerlendirebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlar. Eğitim programları; öğrencilerin kişisel özelliklerini ve yeteneklerini geliştirebilmelerini, biçim, renk, malzeme, yapı, işlev ilişkilerini kurarak kişiliklerine uygun sentezlerle yaratıcı ve özgün öneriler sunabilmelerini amaçlayan bir yaklaşımla oluşturulmuştur.

Bölümümüz öğrencileri dört yıllık lisans eğitimi süresince, dokuma, baskı ve giysi tasarımı disiplinlerini paralel olarak almaktadırlar.

Eğitim programımızda bu üç tekstil ve moda tasarımı dalını sanatsal, kültürel, mesleksel ve teknik yönden besleyen, tamamlayan dersler yanında, sektör stajları, eğitim gezileri, work-shoplar, sergi ve fuar katılımları da yer almaktadır. Öğrencilerimiz, bir öğretim üyesinin danışmanlığında gerçekleştirdikleri diploma projelerinin; özgünlük, teknik yeterlilik ve sunum açılarından, öğretim üyelerinin ve sektör temsilcilerinin oluşturduğu jüri tarafından, değerlendirilmesi sonucunda mezun olurlar.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, 4 yıllık lisans eğitiminin yanı sıra, M.S.G.S.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Bünyesinde, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik eğitimi de sunmaktadır

Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü
Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü dört yıllık lisans eğitimi veren, ayrıca lisansüstü ve sanatta yeterlik programları uygulayan bir birimdir. Eğitimin her aşamasında özgünlük, bilimsel metodun uygulanması, çözümleme yetisi, zamanlama, malzemeyi kullanabilme becerisi, anlatım gücü ve yorum değerlendirilmektedir. Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü dünya topluluğunun geliştirdiği bilim, teknoloji ve sanatsal değerler doğrultusunda eğitim vermektedir. Amaç, kişinin yaratıcı gücünü açığa çıkarmak, duygu ve düşünceleri ile içinde bulunduğu çağın yorumunu yapmasını sağlamaktır. Öğrencilerin araştırma, bulma, uygulama, denetleme ve sonuçlandırma süreçlerini içeren bilimsel araştırma yöntemleri ile kazandıkları bu yeteneklerini sanat ve endüstri alanında uygulamaları hedeflenmektedir. Stajlar aracılığı ile öğrencilere seramik ve cam endüstrisinde tecrübe kazanma olanağı sağlanmaktadır. Bölümün bu konudaki çalışma ve deneyimleri, diğer üniversitelerin yeni kurulan Seramik Bölümleri tarafından da benimsenmektedir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, merkezi İsviçre, Cenevre’de bulunan “International Ceramic Academy (IAC)” – Uluslar arası Seramik Akademisi üyeliğine Türkiye’den kabul edilen ilk eğitim kurumudur.

Resim Bölümü
Ülkemizde Resim sanatının eğitimi 1883 yılında açılan ve Mimar Sinan Üniversitesi’nin tarihsel kökenini teşkil eden Sanayi-i Nefise Mektebi’nde başlamıştır. 1928 yılından başlayarak Güzel Sanatlar Akademisi, 1969′dan sonra da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi adı altında Resim Bölümü, diğer disiplinler yanında, 1981 yılına kadar,resim sanatçıları yetiştirme amacı yönünde eğitim veren ülkemizin yegane kurumu olmuştur.

Güzel Sanatlar Akademisi’nin teşkilatı ve eğitiminin 1936-1937 yıllarında “yeniden kurulurcasına” düzenlenmesi sonucunda, bütün kurumla birlikte bölümümüz, Cumhuriyet Türkiyesi’nin yönelimi ve yapılanması paralelinde dinamik, çağdaş bir kimliğe kavuşmuştur. Bu kimlik, Cumhuriyetimizin her kurumunun kendi alanında olduğu gibi, Türk Sanatı’nı evrensel sanat bağlamında yerini bulması görevini üstlenebilecek bir kimliktir. 1981 yılıyla birlikte Mimar Sinan Üniversitesi bünyesinde üniversiteler bir teşkilatlanma içinde yerini aldıktan sonra Resim Bölümü’nün bu eğitim misyonu iyice pekişmiş olmaktadır. Bölümümüz şimdiye kadar, uzun süre alanında tek kurum olarak, Dünya Sanatı bağlamında Türk Sanatı’nı oluşturma görevini büyük ölçüde yerine getirmiş sayılabilir.

Sinema Televizyon Bölümü
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi bünyesinde, ülkemizin ilk sinema kulübünü (Kulüp Sinema 7), ilk film arşivini (Türk Film Arşivi), ilk sinema müzesini ve sinema alanındaki ilk bilim-sanat-kültür kurumu olan Sinema-TV Enstitüsü’nü kuran Prof.Sami Şekeroğlu, 1974 yılında Türkiye’de ilk kez sinema eğitimini başlatmıştır. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin 2547 sayılı YÖK yasası ile Mimar Sinan Üniversitesi’ne dönüşmesiyle statüsü yeniden düzenlenen Sinema-TV Enstitüsü, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Merkezi ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü adı altında organik olarak birbirine bağlı iki ünite olarak örgütlendi. (Bkz. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Merkezi)

Sinema-TV Merkezi’nin tüm olanaklarından faydalanan Sinema-TV Bölümü; eğitime başladığı günden bu yana Prof. Sami Şekeroğlu’nun oluşturduğu “EĞİTİM İÇİNDE ÜRETİM, ÜRETİM İÇİNDE EĞİTİM” ilkesi doğrultusunda uygulamalı eğitimin sürekli olarak yerli ve yabancı profesyonel sinemacılarla sürdürüldüğü, akademik öğretimle usta-çırak ilişkisini birleştiren dünyadaki tek kurumdur.

Sinema ve televizyon alanında ihtiyaç duyulan sanat adamları ile Türkiye içinde ve dışındaki Üniversitelerin Sinema-TV eğitimi veren birimlerine estetik, teknik ve kuramsal bilgilerle donatılmış Öğretim Elemanları yetiştirmeye yönelik bir eğitimin yürütüldüğü Sinema -TV Bölümünde öğrenciler, MSÜ Sinema-TV Merkezi’nin 10 000 filmlik arşivinden ve Kurumun modern teknolojisinden faydalanmakta, kurumda yapılan profesyonel çalışmalara katılmaktadırlar.

İlk üç yarıyılda teorik ve uygulamalı temel eğitim alan öğrenciler daha sonraki yarıyıllarda danışmanları denetiminde profesyonel olanaklarla her yarıyıl en az bir kısa film çalışması gerçekleştirerek eğitimlerini tamamlarlar. Bu filmler, geniş katılımlı jüriler tarafından değerlendirilir. Akademik kadro, Prof.Sami Şekeroğlu, Prof.Tevfik İsmailov, Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu, Nedim Otyam, Feyzi Tuna gibi sinemamızın ünlü ustaları ile Kurumun kendi yetiştirdiği Prof. Cem Odman, Prof. Alev İdrisoğlu, Prof. Asiye Korkmaz, Yard. Doç. Z. Yüksel Aktaş gibi akademisyenlerden ve yine kendi yetiştirdiği Serdar Akar, Uğur İçbak, Mehmet Aksın gibi genç sinemacılardan oluşmaktadır.

Temel Eğitim Bilimleri Bölümü
Eğitimin ilk yılında “ Temel Eğitim Bölümü Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı” nın saptadığı ve uyguladığı program ile öğrenci; doğayı, yaşam çevresini, nesneleri ve sanat eserlerini kaynak olarak ele alır, gözlem-analiz-sentez sistematiği içinde yorumlamaya çalışır. Desen çalışmalarıyla başlayan “ düşüncenin nesnelleşmesi süreci”, giderek ışık-gölge, leke-form gibi temel kavramları da içerir ve bu etkenleri, kendi yaratıcılığı çerçevesinde sürekli olarak yeniden bir araya getiren öğrenci, yeni oluşumlara açık bir kompozisyon endişesini içinde taşır. Çalışmalar boyunca; yüzeysel kompozisyonlar, serbest malzeme ile üçboyutlu tasarımlar, desen eğitimi ve sanatsal kavramları irdeleyen konferanslar birbirini besleyerek özgün sanatsal tavırların açığa çıkmasını sağlar. Ayrıca, Temel Sanat Eğitimi programında ağırlıklı bir yere sahip olan üçboyutlu çalışmaları öğrencinin enerjisini ortaya çıkarmasını, sanatsal sezgilerini geliştirmesini ve sanat aktiviteleri ile eğitim arasında kişisel bir birleşim kurabilmesini hedefler

Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü
Ülkemizde sanat eserlerine yönelik, yeni gelişmekte olan konservasyon ve restorasyon bilincini bilimsel araştırma ve uygulamayla destekleyerek, bu alanda eksikliği duyulan bilim insanlarını yetiştirmek amacıyla 2010 yılında Prof. Süleyman A. Belen tarafından kurulmuştur. 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında dört yıllık lisans eğitimi vermeye başlayacak olan bölümün programı resim ve heykelin yanı sıra, seramik, kağıt, ahşaptan üretilmiş sanat eserlerinin konservasyonu ve restorasyonunu içeren teorik ve ağırlıklı olarak uygulamalı temel dersleri; bu dersler için gerekli altyapıyı sağlamak amacıyla renk bilgisi, sanat tarihi, kimya, fizik, biyoloji, bilgisayar destekli çizim, görsel belgeleme teknikleri ve mesleki yabancı dil gibi destekleyici dersleri kapsamaktadır

Fakülte Sayfası

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş