Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Hayal kurar, fikir bulur, dener, sınırları zorlar…

Yeni, heyecanlı, aktif, planlı, tam zamanında! Farklı projeler içinde bulunmaya çalışıyorum. Bazen bir firma için çalışırken bazen de tamamen kendim için yeni projeler yaratıyorum. Piyasa şartlarının sınırlandırmaları içerisinde boğulmadan her zaman kendime nefes alabileceğim bir boşluk bırakmayı tercih ediyorum.

Kim? Emir Rıfat Işık

Ne? Gözlemleyen biri

Ne Yapar? Hayal kurar, fikir bulur, dener, sınırları zorlar, biraz karalar, obje geometrisini okur, dengeler.

Nerede? En çok İstanbul’da, bazen Ege’de her yerde

Nasıl? Heyecanla, amatörce, kendinden emin.

Emir Rıfat Işık kim ki?

1987 Manisa’da doğdum. Kalem ve kağıt beni en iyi ifade eden şeyler oldu. Hayal kurar, çizer, mutlu olurdum. Hayretler içinde bakılan solak çizen çocuktum. Oyuncaklar oldukları gibi bana çok birşey ifade etmiyorlardı. Bozdum, kırdım, bazen azar işittim, utandım. Hayal etmek yeni şeyler üretmek ve onları insanların beğenisine sunmak en sevdiğim şeyler oldu. Büyüdükçe aklıma gelen şeyleri gercekleştirebileceğim yeni materyaller tanıdım. Resim yarışmalarından öduller aldım. Tam olarak ne olduğunu bilmediğim bir üretkenliğin peşinden koşturuyor, yaratıcılık kavramının ve çizim yeteneğinin hayata ciddi bir yön verecek kavramlar olduğunu çözmeye başlıyordum.

Sonra Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü kazandım. O zaman hayatım birkaç basamak birden yükseldi. Olmam gereken yerde bulunuyordum. 4 yıla güzel şeyler sığdırdım. Kısacası çalışıyor, görüşüyor ve tasarlıyorum.

Tasarım alanındaki duruşunu nasıl tanımlar? Kimlerle çalışır? Neler tasarlar?

Yeni, heyecanlı, aktif, planlı, tam zamanında!

Farklı projeler içinde bulunmaya çalışıyorum. Bazen bir firma için çalışırken bazen de tamamen kendim için yeni projeler yaratıyorum. Piyasa şartlarının sınırlandırmaları içerisinde boğulmadan her zaman kendime nefes alabileceğim bir boşluk bırakmayı tercih ediyorum. Bu şekilde ara sıra piyasadan önemli isimlerle serbest projeler gerçekleştiriyoruz. Yakında bu projeleri paylaşacağım. Bir yıldır Hong Kong ve Los Angeles’ta bulunan bazı firmalarla kullanıcı elektroniği üzerine çalışıyorum. Dvd player, plazma tv, cep telefonu parçaları en çok üzerinde çalıştığım ürünler.

Biz insanlar günlük yaşantımızı, tamamen görsel öğeler üzerine kurulu bir davranış biçimiyle yaşamaktayız. Çalışırken ürün ile insan arasında duygusal bağ kurabilecek detayları görmek, onları irdelemek ve farklı imajları doğru bir şekilde bir araya getirerek akılda kalıcı sonuçlara ulaşmaya çalışıyorum.

Peki “Packet” ı tasarlarken nelere dikkat etti? Amerika’nın en sevilen beş telefonu arasına gireceğini tahmin ediyor muydu?

Packet phone benim ilk çalışmam diyelibilirim, sınırları yok sayarak bu güne kadar bilindik bütün kullanım seneryolarının dışına çıkmayı hedeflemiştim. 2007 İstanbul Design Week’te 1.lık ödulü aldı. Milano’da tanıtıldı daha sonra beklemedığim bir şekilde yurt dışında tasarım çok hızlı yayıldı. Hakkında pekçok haber yapıldı. Küçük heyecanlarla yaptığım bu tasarımın büyük hayellere ulaşacağını tahmin etmedim hiç.

En üretken olduğu anlar ve yerler neresidir?

Gerçekten bilmiyorum. Sanırım benim belli bir yerim yok.

Yakın gelecekte onu heyecanlandıran yeni projeler var mı?

Evet, fırsatları değerlendirmek ve aklımdakileri gerçekleştirebilmek için bir takım çalışmalar içerisindeyim. Yakında özel bir raf ünitesi, karakter tasarımları, küçük elektronik ürünler ve mutfak ürünlerı olabilir.

Dünyayı kurtarabileceğini iddia eden tasarımcılar var. Bu konuda ne düşünür?

Dünyayı kurtarmak gibi bir hedefim yok, sadece duygusal tatmini yaşamak yetecektir.

www.emirrifatisik.com

KAYNAK

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş