Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

TARİHÇE
Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, 2809 sayı ile kanunlaşan 20.7.1982 tarih ve 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’nin, 28.3.1983 tarihinde yürürlüğe girmesiyle kurulmuş ve 1983-1984 eğitim-öğretim yılında Resim, Heykel Bölümleri ile Uygulamalı Sanatlar Bölümünün Grafik, Seramik ve Cam Ana Sanat Dallarında eğitim ve öğretime başlamıştır.

İlk mezunlarını Haziran 1987’de veren fakültenin Uygulamalı Sanatlar Bölümüne bağlı İç Mimari ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı ise; Yükseköğretim Kurulunun 25.7.1984 tarihli toplantısında alınan karar gereğince kurulmuş ve 1985-1986 ders yılında eğitim-öğretime başlamıştır.

Ayrıca fakültenin bünyesinde Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü kurulmuş ve diğer fakülte öğrencilerine seçmeli Plastik Sanatlar, Fotoğraf, Sinema-TV dersleri verilmektedir.

BÖLÜMLERİMİZ
Grafik Bölümü
Küreselleşen dünyada basın-yayın sektöründeki gelişmeler ve iletişim araçlarındaki çeşitlilikle birlikte grafik tasarımın da önemi artmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda eğitim veren grafik bölümü masaüstü yayıncılıktan televizyon jeneriklerine, ambalaj grafiğinden web tasarımına kadar geniş yelpazede eğitimini sürdürmektedir.

Heykel Bölümü
Eğitim teorik ve uygulamalı dersler aracılığı ile teknik bilgi, beceri ve sanat formasyonu kazandırmaya yöneliktir. Bölümde temel heykel atölyelerinin yanı sıra metal, ağaç, taş, madalyon ve takı tasarım uygulama atölyeleri ve desen stüdyoları bulunmaktadır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, 4 yıllık eğitim programı süresince, temeli görsel iletişim esasına dayalı, form ve fonksiyonu bütünleştirici sanatsal ve bilimsel yönden donanımlı tasarım oluşturacak, mekânsal, çevresel düzenlemeler yapacak, bunları sistemleştirecek ve çağdaş çözümler üretebilecek tasarımcılar yetiştirmektedir

Resim Bölümü
Resim Bölümünün amacı, öğrencilerin disiplinli bir gözlem yolu ile yapıcı ve yaratıcı güçlerini ve yaratıcılığın temeli olan sezgi gücünü nesneler ve nesneler arasındaki ilişkileri yorumlayabilme yetisini geliştirmek, sanatın doğasını ve görsel düşüncenin mantığını sezdirecek gerekli kültürü kazandıracak eğitimi vermektir. Bölümde programın, amaçlarına ulaşabilmesini sağlayacak desen, resim, özgün baskı resim ve duvar resmi atölyeleri vardır.

Seramik Bölümü
Seramik alanında öğrencilere bilgi ve becerilerini geliştirebilecekleri ortam ve olanakları sağlayarak, sanatın insana ait en üst düzeydeki etkinliklerden biri olduğunu özümseyen, evrensel düşünce ve değerlere sahip çağdaş sanatçı adayları yetiştirilmektedir

Seçmeli Ders Birimi
H.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü Beytepe ve Sıhhiye yerleşkelerinde, Güzel Sanatlar Fakültesi dışında kalan tüm fakültelerimizin öğrencilerine ders vermektedir. GSM kodu ile açılan bu dersler her yıl Güz ve Bahar dönemlerini kapsamaktadır.

Üniversitemiz öğrencilerinin seçmeli dersler kapsamı içerisinde; Fotoğraf, Plastik Sanatlar, Seramik ve Sinema Televizyon derslerini almalarına olanak sağlamaktadır. Seçmeli olarak açılan bu derslerin her biri; 3 ders saati ve 2 kredi olarak belirlenmiştir. Üniversitemizin diğer fakülteleri için açılan bu derslerimize her yıl yaklaşık 1000 öğrenci katılarak temel sanat eğitimi almaktadır.

Öğrencilerimizin, üniversite eğitimi süreci içerisinde sanatla bire bir ilişki kurmasını olanaklı kılarak, sanatla fiili olarak etkileşim ve iletişim içerisine girmesini sağlamak, öğrencinin sanatsal bilgi edinimiyle birlikte bu alanda kendini ifade edebilecek, yaratıcılıklarının ortaya çıkarmasına olanak sağlayacak teorik – pratik ve çeşitli uygulama olanaklarıyla donatılmış bir eğitim sunmaktadır.

Fakülte Sayfası

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş