Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ee nerde ne tasarladın? Düşünüyorum öyleyse varım…

1000 VOLTdesign, onun ilk göz ağrısıdır. Hem kurucusu hem de creative directörlüğünü yaptığı tasarım stüdyosudur. En büyük tecrübesi en çok yol aldığı ve ödül aldığı yıllar olmuştur. Şu anda ise farklı oluşumlara yönelmiştir.

Kim? Pınar Birim

Ne? İyi birisi

Ne Yapar? Grafik tasarım yapar

Nerede? Çoğu zaman kafasında, bazen sketch booklarda, bazen Mac Book’unda, bazen duvarlarda, bazen rüyasında, bazen de tuvalette

Nasıl? Problemi anlar, farklı açılardan probleme bakar, çözümü bulana kadar çalışır, bazen 1 saatte bazen 1 ayda çözüm üretir, çözüm bitince üretime geçer, üretim bitince bir kadeh şarap içer, ya da bir küçük

Pınar Birim kim ki?

1978 doğumlu ama yaşını hiç göstermez. Bekar ama bu röportaj yayınlandığında evlenmiş olabilir hayat bu belli olmaz. Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü mezunu sonrasında Londra’da Ravensbourne College’da Interactive Digital Media Master’ı yaptı. Oldukça sanat, kuram, kavram ağırlıklı bir master olduğunu bitince anladı ama yapmış bulundu artık. 2008’de yılın genç grafik tasarımcısı seçildi. Genç olarak anılmasına Eczacıbaşı özel ödülünden daha çok sevindi. Rüyalarında gördükleri çoğu zaman çıkar, bu onu bazen korkutur bazen de herşeye hazırlar. Çılgın bir gençlik geçirmiş, zamanında çok eğlenmiş çok dağıtmış ama artık daha sakin bir hayat içinde olan bir Türk ve aynı zamanda İngiliz vatandaşıdır.

Tasarımcı olmaya ne zaman ve hangi koşullarda karar verdi ?

Henüz karar vermedi aslında. Hala başka hayallerin peşinde olsa da, eğitimini aldığı, yıllarca emek verdiği ve çoook severek yaptığı işinden asla vazgeçmeyecektir. Tasarımı bir iş değil de kendinin bir parçası olarak görüyor artık. Sanki gözü ve beyni arasında bir bağ. Gördüğünü farklı şekilde algılıyor. Bir şişe üzerindeki yazıyı okurken normal insanlar gibi değil de fontu ve puntosuyla satır aralığını hesaplayarak okuyor. Artık geri dönüşü yok, körelmek değil daha da kendini geliştirmek istiyor. Bunun sınırı olmadığını biliyor, iyi grafik işler görünce yutkunuyor heyecanlanıyor.

Türkiye’de tasarım alanında ne gibi açıkların olduğunu düşünür?

Tasarım değil de kendi alanı olan grafik tasarım konusunda eleştiri ve yorum yapabileceğine inanır. Zaten bütün alem tasarımcı olmuş ama ortada yaptıkları tasarım yok. Bunu anlayamıyor! Tasarımcıyım derler ama ‘Ee nerde ne tasarladın?’ sorunca ‘Düşünüyorum öyleyse varım’ diyorlar neredeyse. Artık sadece düşünmek değil harekete geçmek üretmek gerek. Bu işin sadece eğitimle olduğuna da inanmıyorum. Gerçekten merak etmek, araştırmak ve çok ama çok çalışmak gerek. Türkiye’de her sektörde iş hayatında ne gibi açıklar varsa aynıları tasarım alanında da var. Tembellik, hazıra konma, probleme derinden bakmama, üstün körü çabuk çözümler ama uzun soluklu olmayan çözümler üretmek, bana dokunmayan yılan bin yaşasın misali, herkes kendi için bir şeyler yapıyor. Ne yazık ki bir dayanışma yok, kıskançlık ve inanılmaz ego savaşları var. Ülkemizde bu meslek yeni yeni algılandığı için getirisi de bi o kadar az ve savaşlar bu yüzden de doğuyor sadece işi yapmış olmak için başkası işi kapmasın diye fiyatlar ve emeğe verilen değer iyice düşüyor. Çok sabırlı bir toplum olmadığımız kesin, ama grafik tasarım (iyi bir grafik tasarım) sabır ve tecrübe gerektirir. Kırmızı ışıkta dururken bile kaç saniye sonra yeşilin yanacağını görerek büyüyen ve yaşayan bir toplumdan pek de sabırlı olması beklenemez heralde.

İstanbul gelecekteki planları ve tasarım için uygun bir merkez midir?

Bir yerde, bir şehirde ömürünü geçireceğine inanmaz. Çok gezmek çok görmek ister. Ona en çok bu ilham verir. Ama hayatının büyük bir döneminde İstanbul’da yaşadığı için çok memnundur. İstanbul tasarım için biçilmiş kaftandır! O kadar çok problem vardır ki bu şehirde çözülmesi gereken, neresinden başlasa ömür boyu çalışsa da yetişemez…

Gün içinde en sık yaptığı şey nedir? Neden?

Hmm.. Not almak, aklına geleni çizmek, iyi örneklere bakmak.

Peki, en son sadece kendine özel ne tasarladı?

Bir çalışma ortamı tasarladı. Home office çalışmaya başladığı için farklı bir set up gerekti.

Son zamanlarda çalışmalarına ilgi duyup, takibe aldığı birileri var mı?

Rockwellclothing diye bir markanın yaratıcısı Parra, aynı zamanda Amsterdam’da bir süre beraber çalıştığım bir tasarımcıydı. Hayranım işlerine ve yeteneğine. Ayrıca, grafik tasarımın rock starı Sagmeister’le geçenlerde tanıştım işlerini beğendiğim kadar kendisiyle sohbet etmek de çok keyifliydi. Çok alçakgönüllü bir insan, bir sürü tavsiye verdi. Endüstri tasarımcıları alınmasın lütfen ama sanki onlarda herşeye uzaydan bakma hissi var. Starck veya Karim Rashid hayranı olamadım hiç bir zaman mesela. Çünkü toplumdan bir şey yok. Bizim gibi bir ürün değil yarattıkları, tasarım harikası ama anlaşılmayan objeler hoşuma gitmiyor. Yurtdışında marketlerde gezip ürün ambalajlarına bakmayı, modern sanat ya da tasarım müzesine gitmeğe tercih ediyorum çoğu zaman. Günlük hayatımızın içindeki tasarımlar ve çözümler çok daha önemli benim için.

Yeni dönem projeleri var mı? Neler yapıyor, neler planlıyor?

Bir oluşumun içine girmeden bir süre işlerime devam etmek istiyorum. Daha serbest ve stressiz çalışmak en özlediğim şey şu anda. Ama bir seneye kadar surpriz gelişmeler olacaktır. 2010’dan çok hevesliyim. İnanıyorum uğurlu bir yıl olacak herkes için. Moma design shopla Şubat’da bir görüşmemiz var. Umarım herşey yolunda gider.

www.1000voltdesign.com

KAYNAK

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş