Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Disko Kralı’nın Tarzını Belirliyor…

Okuduğu Batman çizgi romanındaki Joker karekterinin ihtişamı ve renkli kostümlerinin ilgisini çekmesiyle başladı. Çocukluğunda başlayan bu  moda merakı her daim ağır bastığı için hiçbir zaman başka bir iş yapmayı düşünmeden, modanın farklı dallarında, geçmişten günümüze, kendini geliştirerek, modanın asla vazgeçilmeyecek bir sektör olduğunun bilinçinde yaşayan bir editör.

Kim? Sedat Doğan

Ne? Moda Editörü, Sanat Yönetmeni, Stil Danışmanı

Ne Yapar? Yeryüzündeki müthiş tasarımları ve  kendi hayallerini biraraya getirir.

Nerede? Projelerin olduğu her yerde…

Nasıl? İtinayla

Sedat Doğan kim ki ?

1980 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 12 yaşında kuzeninin tasarladığı çantaları Samatya’da turistlere satarak bu işe başladı ve 16 yaşına kadar bu yolculuğu devam etti. 16 yaşında hem okudu hem de Beyoğlunda bir çok ünlü markanın mağazasında tezgahtarlık yaptı. 21 yaşında vintage ve dönem kostümleri kiralayan mağazasını açtı. Müşteri portföyü genellikle sanat yönetmenleri, moda editörleri ve modeller oluyordu. Krizden sonra mağazayı devretmek zorunda kaldı ve o dönem yakın arkadaşı Tülin Şahin ile moda dergilerinde moda editörü asistanlığı yaparak sektöre başladı. Kısa bir süre sonra Tülin Şahin’in önerisi ile Öner Evez Moda Organizasyon şirketinde işe başladı. Önce asistan olarak işe başladı. Kısa bir süre sonra Kreatif Direktör olarak terfi etti. Ünlü markaların, Moda Fuarları ve ITKIP genç tasarımcılar yarışmaları dahil yurt içinde ve dışında 100′ün üzerinde defilede kulis editörülüğü ve sanat yönetmenliği yapmıştır.

Artık, kendi ekibi ile Moda Editörlüğü, Sanat Yönetmenliği ve Stil danışmanılığı hizmeti veriyor.

Modaya olan ilgisi ne zaman ve nasıl başlamıştır ?

Okuduğu Batman çizgi romanındaki Joker karekterinin ihtişamı ve renkli kostümlerinin ilgisini çekmesiyle başladı.

Çocukluğunda başlayan bu  moda merakı her daim ağır bastığı için hiçbir zaman başka bir iş yapmayı düşünmeden, modanın farklı dallarında, geçmişten günümüze, kendini geliştirerek, modanın asla vazgeçilmeyecek bir sektör olduğunun bilinçinde yaşayan bir editör.

Bu zamana kadar yaptığı işlerde kendini en başarılı bulduğu çalışması hangisidir? Neden?

Böyle bir sınıflandırma yapması çok zor çünkü yapılan işlerin hepsinin kendine ait bir hikayesi ve tavrı var. Bunları sınıflandırmak ya da birbirinden ayırmak olmaz.

Moda çekimlerine hazırlanma süreci nasıldır ?

Moda çekimine hazırlanmak onun için üniversite sınavlarına hazırlanmak kadar önemli. Öncelikle fotoğrafçı ya da yönetmen ile markanın kimliğine, çizgisine, müşteri pörtföyüne ve o sezon hazırladığı tasarımlara göre günler, bazen aylar öncesinden konsept çalışmalarına başlıyorlar. Bu aşamadan sonra yeni sezon tasarımları birbirleriyle kombinliyor ve aksesuar, saç-makyaj ve ayakkabı tercihlerini belirliyor. Bu aşamalarda her zaman fotoğrafçı ya da yönetmen arkadaşlarının fikrini alır çünkü onlar bunca güzelliği en iyi yansıtan kişilerdir. Tüm bunların öncesinde mekan ve model için casting süreci sonuçlanmış oluyor.

Disko Kralı’nın tarzını belirliyor olmak ve Televizyon’da çalışmak nasıl bir durum ?

Bu yıl ALTIN KELEBEK EN İYİ ŞOV PROGRAMI Ödülünü haketmelerinin nedenini başarılı bir ekipe bağlıyor ve ekliyor Okan Bayülgen gibi türkiyenin en başarılı şovmeni ve ekibi ile çalıştığı için öncelikle çok heycanlı ve Okan dahil tüm ekibin ona güveninin tam olmasını işindeki titizliğe, araştırmacılığa ve hayal gücü oldugunu söylüyor.

İstanbul’da yeni bir mağaza açmak istese, hangi semtte, nasıl bir mağaza açar ?

Galata da açar müşterilerine birbirinden farklı tasarımcıların korner larının yer aldıgı aynı zamanda da fotoğraf ve resim sergisi düzenleyen bir konsept mağaza açardı.

Bu sıralar üzerinde çalıştığı kişisel projeleri var mıdır ?

Yakın zamanda Okan Bayülgenle birlikte gerçekleştirecekleri fotoğraf sergisi için çalışmaktadırlar…

Son olarak ?

Moda geçici, adaletsiz ve tehlikelidir. (KARL OTTO LAGERFELD)

www.sedatdogan.net

KAYNAK

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş