Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Fakültemiz 1999 yılında kurulmuş ve 2001 yılında Resim ve Heykel Bölümleri ile Eğitim-Öğretime başlamıştır.

2002 yılında Müzik Bölümü Müzik Teknolojisi ve Müzik Bilimleri Anabilim Dallarının da katılımı ile toplam dört ayrı programla hizmet vermeye devam etmektedir.

Fakültemizin amacı, kendine ait binasında çağdaş, teknolojik donanımlı eğitim öğretim ünitelerinin katkılarıyla ve genç öğretim elemanları ile dinamik, yaratıcı ve gelecekte Türk ve Dünya Sanat Yaşamı konusunda söz sahibi olabilecek mezunlar vermektir.

BÖLÜMLERİMİZ
Heykel Bölümü
2001–2002 Öğretim Yılında eğitim öğretim hayatına başlayan Heykel Bölümü’nün amacı sanatçı adaylarının disiplinli bir gözlem yoluyla yaratıcı ve yapıcı güçlerini ve yaratıcılığın temeli olan sezgi gücünü, nesneler ve nesneler arasında ilişkileri yorumlayabilme yetisini geliştirmek, sanatın doğasını ve mantığını kavratarak gerekli kültürü kazandıracak eğitimi vermektir.

Bu bağlamda kuramsal derslerde, öğrenciye sanat alanında bakış açısı, sistematik düşünme ve düşünce geliştirme yeteneğinin kazandırılması amacıyla teorik bilgiler verilirken her türlü teknik ve anlatım malzemelerinin kullanılmasına olanak tanıyan atölye derslerinde de öğrencinin sanatsal kişiliğinin ve sanatsal sezgisinin gelişmesini sağlayacak, özgün sanat yapıtları ortaya koyabilmesine imkân tanıyacak üç boyutlu çalışmalar farklı malzemeler kullanılarak uygulamalı olarak yaptırılır.

Müzik Bilimleri ve Müzik Teknolojisi
Müzik Bölümü’nün temel amacı, ulusal ve evrensel müzik kültürünü öğrenmek suretiyle özgün yaratılar üretebilen Müzik Bilimcileri ve Müzik Teknologları yetiştirmektir. Bu nedenle öğrencilerimiz, Cumhuriyetimizin ve modern çağın ilkelerini anlayabilen ve yorumlayabilen sanatçı bireyler olarak yetiştirilmektedir. Öğrencilerimize sanatsal bakış açısıyla analitik düşünme becerisi kazandırmayı hedefleyen Müzik Bölümü Lisans Programı, disiplinler arası bir özellik taşımakta; bilim ve sanat dallarının kuramsal ve uygulamalı etkinliklerine yönelik dersleri içermektedir.

Müzik Bilimleri Anabilim Dalımızda müziğin temel eğitiminin yanı sıra öğrencilerin araştırmacılık ve eleştirmenlik yönünü geliştiren dersler verilmektedir. Müzik Bilimleri Anabilim Dalı, dünya müziklerini dinleyebilen ve farklı kültürleri anlayabilen bireyler yetiştirebilmek için Edebiyat, Tarih, Psikoloji ve Sosyoloji gibi bilim dallarından yardım almakta, disiplinler arası iletişim Osmanlıca, Müzik Felsefesi, Sanat Tarihi, Müzik Psikolojisi gibi derslerle sağlanmaktadır.

Fakültemizin, Müzik Bilimleri ve Müzik Teknolojisi Anabilim Dallarında öğrenim görmek isteyen öğrenci adaylarının, yukarıda adı geçen bilim dallarına ilgi duyan kişiler olmaları gereklidir. Bunun yanı sıra adayın, müziksel yönünün gelişmiş olması ve keskin bir müzik işitme yeteneğine sahip olması gerekmektedir.

Resim Bölümü
Fakültemiz Resim Bölümü’nde; 4 resim atölyesi, fotoğraf atölyesi, derslik, temel eğitim atölyesi, internet erişimli bilgisayar laboratuarı, ebru atölyesi, özgün baskı atölyesi ve sergi salonu bulunmaktadır. Bu eğitim üniteleri ile öğrencilerimize geniş ve rahat bir çalışma olanağı sunulmaktadır.

Resim Bölümü’nün temel amacı, sanatçı adaylarına, disiplinli bir gözlem ve yaratıcılığın temeli olan sezgi gücü ile nesneler ve nesneler arasındaki ilişkileri yorumlama yetisini geliştirmek için gerekli olan kültürü kazandırmaktır. Bu nedenle öğrencilerimiz, Cumhuriyetimizin ve Modern Çağın ilkelerini anlayabilen ve yorumlayabilen sanatçı bireyler olarak yetiştirilmektedir. Öğrencilerimize sanatsal bakış açısıyla analitik düşünme becerisi kazandırmayı hedefleyen Resim Anasanat Dalı Lisans Programı, disiplinler arası bir özellik taşımakta; bilim ve sanat dallarının kuramsal ve uygulamalı etkinliklerine yönelik dersleri içermektedir.

Grafik Bölümü

Detaylı bilgi için tıklayınız

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş