Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Bu simge çok konuşulacak; Yeni TL Simgesi ve Teknik Özellikleri

Türk lirasının uluslar arası platformda bilinirliğini artırmak ve kazandırılan itibarını perçinlemek için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafınca, 8 Eylül 2011 tarihinde kamuoyuna duyurumu yapılan “TL Simge Yarışması”, toplam 8362 başvuru ile sonuçlandı. (Türk Lirası’nın geçmişine ilişkin bilgiler için bu adrese başvurabilirsiniz.)

TL Simge Yarışmasında Finale Kalan Tasarımlar

8362 başvuru arısından, jüri üyelerinin seçimleri sonucu finale kalmayı başaran 7 tasarım;

Teşvik Ödülüne Layık Görülen Tasarımlar

Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda birincilik haricinde 3 çalışma teşvik ödülüne layık görülmüştür. Çalışmalar sırasıyla Hamdi Akgözlü, Özlem Özkal ve Hüseyin Artuk’a aittir.

TL Simgesi Birincilik Ödülü Tülay Lale’nin

Tülay Lale tarafınca hazırlanan simge, birincilik ödülüne layık görülmüştür. İlginç bir tesadüf ise, TL yarışmasını kazanan Tülay Lale’nin isminin baş harfleri. :) Tülay Lale kimdir diye soracak olursanız 1977 konya doğumlu ve S.Ü.Müh.Mim.Fak. Jeoloji Mühendisliği Bölümü mezunu on parmağında on marifet dolu biri. Tülay Lale hakkında detaylı bilgi öğrenmek isterseniz, google a “Tülay Lale Kimdir” veya “Tülay Lale Hakkında” yazarsanız istemediğiniz kadar bilgiye ulaşabilirsiniz. Ya da 2009 da “İz Tanıtım” ı kuran Tülay hanımın sayfasına bu adresten ulaşabilirsiniz.

 

TL Simgesi Teknik Özellikleri

“İstikrar içinde yükselen değer” ve “güven” özelliklerinin ön plana çıkarıldığı simgemiz, çıpaya benzetilmiş. Amaç Türk Lirası’nın kıymet saklama aracı olarak “güvenli bir liman haline geldiği”nin vurgulanması.

Simgede “yükselen trend” şeklindeki yukarı eğimli çizgiler, Türk ekonomisinin ve Türk Lirasının “istikrar içinde yükselen değerini” yansıtmaktadır.

Simgenin tabanından sağa doğru 90 derecelik bir açı ile çember yayı bulunmaktadır.

Yükselen trendi hedeflemek için “t” harfinin paralel çizgilerine, yukarı yönlü  20 derecelik bir eğim uygulanmıştır.

Üstteki paralel çizgi, çemberin dış çeperiyle sınırlandırılmıştır. www.habergrafik.com

Simgede yer alan hizalamalarda, bir çok tasarımcının yol haritası olan “altın oran” kurallarına uyulmuştur. (“t” harfinde yer alan paralel çizgilerin alt ve üst kısımları, sağ ve sol tarafın birbirlerine orantıları)

Yeni TL simgemizin karakter kodu tablolarında yer alabilmesi ve kurumlarda kullanılmakta olan donanımlar (bilgisayar, yazıcı, mobil cihazlar, yazar kasa, ofis yazılımları vb.)’a uyumluluğuna ilişkin çalışmalara ilerleyen süreçte ağırlık verileceği planlanmaktadır. Ayrıca tanıtımı yapılan Yeni TL simgemize ilişkin takdim edilen CD içerisinde yazı tipi ve bununla birlikte simgenin bilgisayarlarımıza otomatik olarak yüklenebileceği bir de program geliştirilmiş. www.habergrafik.com

Nasıl ki Euro için “AltGr” ve “E” tuşlarına, Dolar için “AltGr” ve “4” tuşlarına basılıyorsa, bundan sonra Türk Lirasının yeni simgesi için de “AltGr” ve “T” tuşlarına basıldığında simgemiz görüntülenebilecektir. Dağıtımı yapılan CD Windows, Linux ve Mac işletim sistemleri, iOS ve Android işletim sistemleri ile çalışan akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar için çalışmaya elverişli olarak hazırlanmış.

Yeni Türk Lirası simgemiz ülkemize hayırlı olsun.

www.habergrafik.com

Kaç yıldız verirsin? “Yeni Türk Lirası Simgesine” 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.2/10 (64 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 11 votes)
Bu simge çok konuşulacak; Yeni TL Simgesi ve Teknik Özellikleri, 5.2 out of 10 based on 64 ratings

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş