Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi eğitim ve öğretim yaşamına 1999 yılında; Resim, Heykel, Grafik, Seramik Bölümleriyle başlamıştır. Bunu 2000-2001 yılında Mimari ve Çevre Tasarımı ve Fotoğraf Bölümü; 2002-2003 yılında da Sinema-TV ve Müzik Bölümleri izlemiştir. 2010 – 2011 öğretim yılında da Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü öğretime başlamıştır. Bundan sonrasında da gelişimine devam edecek, önümüzdeki yıllarda Mimarlık Bölümü ve Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğretime başlayacaktır.

HEYKEL BÖLÜMÜ
HEYKEL ANASANAT DALI

1999-2000 öğretim döneminde eğitime başlayan Bölüm; alanında donanımlı, belirli düzeyde bilgi birikimine sahip, kendine güvenen ve çağını yakalayan yaratıcı bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.
Heykel Bölümü öğrencileri dört yıllık eğitim sürecinin ilk yıllarında yaşadıkları çevreyi, doğayı gözlemleyerek, analiz etmektedirler. Bölüm atölyelerinde çamur
(kil) ile baş, el, ayak ve tors gibi figür parçalarını etüt etmektedirler. Canlı model çalışmalarından sonra taş, ahşap ve metal atölyelerinde yeni teknik ve malzemelerle deneysel çalışmalar yaparak, özgün biçimlendirme yöntemlerini öğrenmektedirler. Dört yıl süren eğitim, diploma ve proje çalışmasıyla tamamlanmaktadır.
Bölüm mezunları, serbest sanatçı, kültürel alanlarda çalışmalar yapan
özel ve kamu kurum – kuruluşlarında heykeltıraş, uzman teknik eleman, sanat danışmanı olarak görev alabilirler.

GRAFİK BÖLÜMÜ
GRAFİK ANASANAT DALI

Grafik Bölümü, 1999 – 2000 eğitim öğretim yılında öğretime başlamıştır. Bölüm, yaratıcı, kendini yenileyebilen, kültürel yönü güçlü olan, soyutu somuta dönüştürebilen grafik tasarımcıları yetiştirmeyi hedeflemektedir. Dört yıl süreli programın birinci yılında temel sanat eğitimi kapsamında yer alan uygulamalı dersler dışında sanat – kültür dersleri yer almaktadır. Eğitim, teknolojik donanım ve yazılım ekipmanıyla yapılmaktadır. Teknik atölyelerde gelişmiş bilgisayar donanımları (Mac, Printer, Plotter, vb) kullanılmaktadır.

Bölüm, çalışmalarını Antalya’nın sosyo-kültürel yapısını göz önüne alarak çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde gerçekleştirmeye özen göstermektedir. Bölüm mezunları, tanıtım ve reklam ajanslarında, basın-yayın ortamlarında, grafik tasarımcı, sanat direktörü olarak çalışabilirler. Ayrıca, elektronik ve dijital görsel iletişim alanlarında, reklam ve ambalaj sanayinde çalışma ortamı bulabilirler.

SERAMİK VE CAM BÖLÜMÜ
SERAMİK ANASANAT DALI

1999- 2000 yılında öğretime başlayan Seramik Bölümü’ne, yetenek sınavıyla öğrenci alınmaktadır. Seramik tasarımı eğitiminde sanatsal ve endüstriyel seramik alanlarına önem verilmektedir. Sürekli yenilenen ve gelişen seramik teknolojisi, eğitimin içeriğini ve yöntemlerini belirlemektedir. Dört yıllık eğitim – öğretim süresince, seramik tasarım, çamur- alçı, teknik dekor ve cam atölyeleri ile teknoloji laboratuarlarında uygulamalar sürdürülürken, kuramsal sanat ve kültür ağırlıklı derslerle, öğrencilerin gelişimi sağlanmaktadır.

Bölüm mezunları, özel ve kamu kurum ve kuruluşlarında, atölyelerde, mimari uygulama alanlarında “Seramik Tasarımcısı” olarak çalışabilirler.

İÇ MİMARİ VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ
İÇ MİMARİ VE ÇEVRE TASARIMI ANASANAT DALI

2000 – 2001 yılında eğitim öğretime başlayan bölüme, yetenek sınavıyla öğrenci alınır. Dört yıllık eğitim süresince İç Mimari ve Çevre Tasarımı alanlarına, kültürel zenginliklere, çağdaş estetik boyutlar kazandıracak, geleneksel sanatlarla bütünleşen, bilim ve teknolojinin de yardımıyla tasarım yapabilen nitelikli elemanlar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Öğrencilerin iç mekan ve çevre tasarımı alanlarında, çok yönlü bilgi edinmelerini sağlamak, estetik duyarlılıklarını, sanatsal becerilerini geliştirmek bölümün hedefleri arasındadır.

Bölüm mezunları, mekansal ve çevresel düzenlemelerin yanı sıra, sergileme, tanıtımla ilgili modüllerin geliştirilmesi, ürünlerin ambalajlanması ile ilgili tasarımların yapılması ve kent mobilyaları, spor – eğlence yerleri gibi, sosyal – kültürel alanların düzenlenmesinde görev alabilirler.

FOTOĞRAF BÖLÜMÜ
FOTOĞRAF ANASANAT DALI

2002 – 2003 eğitim öğretim döneminde öğretime başlayan Fotoğraf Bölümü her yıl özel yetenek sınavlarıyla öğrenci almaktadır. Teknolojinin ve sanatın olanaklarından yararlanarak günümüz kültür hayatına katkıda bulunacak, çağımızın teknolojik ve sosyal değişikliklerine dayalı, fotoğraf konusunda bilgili, yaratıcı bireyler yetiştirmeyi hedefleyen öğretim programında kuramsal ve uygulamalı dersler yer alır.

Bölüm mezunları, özel ve kamu kuruluşlarında fotoğrafçı ya da fotoğraf danışmanı, güzel sanatlarla ilgili eğitim ve araştırma kurumlarında akademik eleman olarak çalışabilirler.

Not: Bu bölümde öğrenim gören öğrenciler birinci sınıftan itibaren profesyonel çalışmalara olanak sağlayan bir fotoğraf makinesi edinmek ve kullanacakları her türlü çalışma malzemesini kendileri karşılamak zorundadırlar

SİNEMA – TV BÖLÜMÜ
SİNEMA – TV ANABİLİM DALI

Sinema – TV Bölümü, 2003 – 2004 eğitim öğretim yılında öğretime başlamıştır. Bölüme Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin düzenlediği merkezi sınavla öğrenci alınmaktadır. Ayrıca okul birincisi kontenjanı da bulunan Sinema-TV Bölümü, Türkiye’nin sinema sanatı alanında gereksinim duyduğu elemanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Sinema -TV Bölümü, sinema ve televizyon alanında donanımlı, temel sanatsal ve mesleki prensipler açısından duyarlı, çalışmalarında titiz ve kendisini yenilemeye açık araştırmacılar, yazarlar, görüntü yönetmenleri ve yönetmenler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bölüm mezunları; dijital formatta iki kamera, tam donanımlı ışık seti, bilgisayar kurgu sistemi ile eğitimi sürdürmektedir. Gereksinim duyduğu teknik alt yapısını en kısa sürede tamamlanması hedeflenmektedir.

Bölüm mezunları, sinema yapımcılığı ve televizyon yayıncılığı konularında geniş bir yelpazede çalışma olanağına sahiptirler

MÜZİK BÖLÜMÜ

Müzik Bölümü, 2002-2003 öğretim yılında öğrenci almaya başlamıştır. Yeni olmasına karşın esnek, gelişmeye açık programı aracılığıyla ve yönetim desteğiyle kısa sürede hızla yol almıştır. Bölüm; Antalya’nın zengin müzik altyapısını oluşturan senfoni orkestrası, opera – balesi, (Aspendos) festivali, pek çok gönüllü – sivil müzik toplulukları, kültür sanat kuruluşları, yaygın özel müzik dershanelerinin yaratmış olduğu eşine az rastlanır zengin kültürel ortamda, müziksel kimliği yitirmeden dünya ile bütünleşmeyi hedeflemektedir.
Bölümde çağdaş eğitim, sanat, müzik anlayışından yola çıkılarak bütün müzik türlerine açık, geleneksel ile çağdaş anlayışı birleştirebilen, öğrencinin ilgisine yanıt verebilecek ve gelişmelere uyum sağlayabilecek esnek bir program oluşturulmuştur.
Bölüm mezunları, özel kamu ve kuruluşlarında alanlarına göre müzisyen olarak görev alabilirler

MODA VE TEKSTİL TASARIMI BÖLÜMÜ
Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, tekstil tasarımı eğitimi vermek üzere kurulmuş ancak henüz eğitim öğretime başlamamıştır. Bölüm öğrencilerinin dört yıl boyunca; dokuma tasarımı, baskı tasarımı, moda tasarımı dallarında estetik bilgi, beceri ve teknik donanımları sağlanarak, tasarım dünyasının, moda ve tekstil sektörünün gereksinmelerine uygun; yaratıcı, üretken tasarımcılar olarak yetiştirilmeleri amaçlanmaktadır. Uzmanlık alan programlarının ortak amacı, tasarım ve yaratıcılığın anlatım aracı durumuna dönüştürülmesi, onunla özgün biçimler yaratılması, sanat ile endüstrinin kaynaştırılmasıdır.

Bölüm henüz eğitim-öğretime başlamamıştır.

Bölüm’de öngörülen Anasanat Dalları aşağıdaki gibidir:
Moda Tasarımı Ana sanat Dalı
Tekstil Tasarımı Ana sanat Dalı

TEMEL EĞİTİM BÖLÜMÜ

Temel Eğitim Bölümü, 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılı’nda öğretim kadrosunu oluşturmuştur. Öğrenci almayan bir bölümdür. Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde kurulmasının nedeni, Lisans öncesi öğretimlerinden farklı düzeylerde sanatsal birikimle gelen öğrencilerimizi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yoğun sanat ortamına hazırlamaktır. Sanat Tarihi, Uygarlık Tarihi, Mitoloji İkonografi, Çağdaş Sanat Tarihi, Sanat Felsefesi, Sanat Kavramları gibi sanat bilimi derslerini vererek uygulama dışında, yaratma süreçleri için gerekli olan sanat bilimine ilişkin birikimi oluşturarak düşünme boyutunu kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle Temel Eğitim Bölümü birinci sınıfların temel derslerinin yanında tüm sınıfların sanat bilimi ve kültürüne ilişkin dersleri verir ve bunların koordinasyonunu sağlar.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş