Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

KURULUŞ
Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, 28/ 03/ 1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre 31/ 01/ 2005 tarihinde kurulmuştur. Fakülte bünyesinde 2008 tarihinde Resim Bölümü ve Müzik Bilimleri Bölümü, 2010 yılında Seramik Bölümü Yüksek öğretim Kurulunun 2547 Sayılı Kanun’un 2880 Sayılı Kanun’la değişik 7/ d-2 maddesi uyarınca açılmıştır. 2010 yılı Aralık ayında fakülte binasının inşaatı tamamlanarak 2011- 2012 eğitim öğretim yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alınması planlanmaktadır.

Misyon: Güzel sanatlar ve tasarım alanında evrensel düşünce ve değerlere sahip, topluma liderlik yapabilecek, insanî değerlere saygılı, alanında özgün sanatsal eser ve bilgi üreten, bunları paylaşarak toplumun günlük hayatıyla kaynaştıran ülke ve dünya kültürüne sanat yoluyla katkıda bulunacak çağdaş, yaratıcı, özgür ve yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinen bireyler yetiştirmektir.

Vizyon: Sanatın merkezleri olarak kabul edilen; Ankara ve İstanbul’un ortasında yer alan Bolu ilinde sanat ve kültür merkezi olmayı amaçlayan fakültemiz; 21.Yüzyıldaki değişim ve gelişmelere uyum sağlayan, güzel sanatlar ve tasarım alanında yaratıcı faaliyetleri, topluma hizmeti, eğitim ve araştırmalarıyla ulusal ve uluslararası düzeyde saygın ve tercih edilen bir dünya üniversitesi olma hedefine paralel olarak, dünya standartlarında kaliteli eğitim-öğretim veren ve üretilen bilgi, teknoloji ve sanat yoluyla, uluslararası akademik kuruluşlar arasında sürdürülebilir etkileşim sağlayan ve adı geçen ortamlarda tanınan bir sanat eğitimi kurumu olmayı hedeflemektedir.

SERAMİK BÖLÜMÜ
Seramik Anasanat Dalı
2010 yılında kurulmuş olan Seramik Anasanat Dalı, seramik malzemenin çok yönlülüğünü ve sınırlarını kavrayarak, modern seramik teknolojisini kullanmanın yanı sıra araştırma ve yaratıcılığın önemini de vurgulayan bir eğitim anlayışına sahiptir. Seramik alanında öğrencilere bilgi ve becerilerini geliştirebilecekleri ortam ve olanakları sağlayarak, sanatın insana ait en üst düzeydeki etkinliklerden biri olduğunu özümseyen, evrensel düşünce ve değerlere sahip çağdaş sanatçı adayları yetiştirmektir. Aynı zamanda seramik endüstrisinde faydalı olabilecek yaratıcı tasarımcılar yetiştirmek hedeflenmektedir.
Dört yıl süreli bu programın birinci yılında Temel Sanat Eğitimi ve Seramik Tasarımı gibi uygulamalı dersler dışında, kuramsal ağırlıklı, sanat ve kültür dersleri yer almakta, ikinci yılda ilk yıldan başlatılan atölye ve teknoloji dersleri yoğunlaştırılarak ve Alçı Şekillendirme gibi diğer uygulama dersleri eklenerek, uygulamaya ağırlık kazandırılmaktadır. Üç ve dördüncü yılarda Öğrenci ilgi alanına göre seçmeli dersleri seçerek eğitim ve öğretim sona erecektir. Henüz öğrenci alınmamıştır.

RESİM BÖLÜMÜ
Resim Anasanat Dalı
2008 yılında kurulmuş olan Resim Anasanat Dalı; görsel sanatların başat ve temel alanlarından biri olan resim yoluyla Türkiye’de sanatın birey ve toplum olarak daha çağdaş bir yapıya kavuşmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Öğrencilerin disiplinli bir gözlem yolu ile yapıcı ve yaratıcı güçlerini ve yaratıcılığın temeli olan sezgi gücünü nesneler ve nesneler arasındaki ilişkileri yorumlayabilme yetisini geliştirmek, sanatın doğasını ve görsel düşüncenin mantığını sezdirecek gerekli kültürü kazandıracak eğitim vermektir. Bölümde programın, amaçlarına ulaşabilmesini sağlayacak Desen, Resim, Özgünbaskı Resim, ve Duvar Resmi atölyeleri bulunmaktadır. Henüz öğrenci alınmamıştır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Haberi Sende Yayınla

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş